Nisan 7, 2023

Sürdürülebilir Şehirleşme ve Hava Kirliliği

Hava kirliliği her coğrafyada mutlaka var olan küresel bir sorundur. Kirli havanın canlılar üzerindeki etkileri ise yine aynı şekilde her yerde aynıdır. Solunum sıkıntıları, kalp hastalıkları, cilt problemleri ve hatta daha ilerisinde kansere bile yol açabilir. Şehirleşmenin hızlı hızlı büyümesi, sürdürülebilir şehir anlayışını planlamacılar ve tasarımcılar için öncelikli bir noktaya getirdi. Şehir gelişimi için önemli bir nokta olan bu konunun çevreye katkısı nedir?
Eylül 21, 2022

Sonbaharda Sağlığınız İçin Tavsiyeler

Güzel anılarla bir yaz mevsimini daha geride bırakıyoruz. Artık şehire, okula ve ofise dönüş zamanı. Sonbahar her ne kadar güzel bir mevsim olsa da bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Fakat alacağınız birkaç basit tedbirle yaz dönemindeki enerjinizi bu yeni mevsime de taşıyabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.
Şubat 24, 2023

Mutlaka Bilmeniz Gereken Hava Kalitesi Terimleri

Hava kalitesi konusu günümüzde küresel ısınma, değişen iklim koşulları, yaygınlaşan araç kullanımları, tüketimler, karbon salınımı ve kentleşme gibi gezegenimizi ciddi riskler altına sokan durumların artmasıyla daha da yaygın ve bilinir hale geldi. Önceden sadece açık havanın temiz kapalı havanın kirli olması gibi üstünkörü söylemler kullanılırken artık hemen hemen herkes hava kalitesi ölçümü yapmaya ve buna önlem almaya başladı. Bu olumlu bir durum diyebiliriz. Çoğu insan, aslında hava kirliliğine dair bilgi sahibi olmadan sadece cihazların onlara dayattığı direkt ve yüzeysel bilgilerle doğru bilgiye eriştiğini düşünüyor. Genelleme yapmak pek doğru olmayacağı için, bu bilgilerin bazen çok da doğru olmadığını söylemek gerekir. Peki hava kalitesi ile ilgili bir değerlendirmeyi anlamak için bilmemiz gerekenler nelerdir?
Nisan 14, 2023

Bayram Temizliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bayram, Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan özel günlerden biridir. Bu özel günde evlerin temizlenmesi, yeni giysilerin hazırlanması ve misafirlerin ağırlanması gibi birçok hazırlık yapılır. Bu hazırlıklardan biri de bayram temizliğidir. Bayram temizliği, evin derinlemesine temizlenmesi ve yenilenmesi anlamına gelir. Bu yazıda, bayram temizliğinin ne olduğu ve nasıl yapılacağı hakkında birkaç bilgi vereceğiz.
Ağustos 10, 2023

Hava Kirliliğine Karşı 2023 Yılında Etkili Mücadele Gösteren Kuruluşlar

Kirlilik hepimizin diline hatta hayatına yerleşmiş olan, oldukça sık duyduğumuz bir kavram. Kirlilik, birçok çeşidi ile yaşadığımız gezegeni, gezegen içinde yaşayan canlı cansız varlıkları ve en önemlisi geleceği olumsuz etkilemektedir. Kirlilik çeşitlerini sayacak olursak, yüksek ses sonucunda oluşan ses kirliliği, pis ve hoş olmayan manzaralar ortaya çıkaran görüntü kirliliği, yanlış bilgiler ile kafa bulandıran bilgi kirliliği ve tüm atmosferi etkileyerek gezegenimizi ve bizleri tehdit eden hava kirliliği…
Mayıs 24, 2022

Çocuklarda Bahar Alerjisi nasıl anlaşılır?

Bahar alerjisi yaşam kalitesini düşüren çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Eğer önlem alınmazsa daha ciddi sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Henüz tanı konulmamış ve bahar alerjisi olan çocuklar, içinde bulunduğumuz mevsimden en çok olumsuz etkilenen yaş grubunu oluşturmaktadır. Peki siz çocuğunuzda bahar alerjisi olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?
Eylül 14, 2023

Okullarda Hava Kalitesi Nasıl Artırılır?

Okullar hem verimli öğrenme sağlanması hem de öğrencilerin ve personellerin sağlığının korunması gereken ortamlardır. İç mekân kalitesini koruyabilmek okulların güvenli eğitim ortamları olabilmesi için önemlidir. Küresel bir sorun olan hava kirliliğinden korunmak için okullarda, bu bilinci sağlayabilecek önlemler almak gerekmektedir. Düşük hava kalitesine sahip okullar önce personellerinin sonra öğrencilerinin son olarak da ailelerin sağlığını riske atmaktadır. Sağlığınızı korumak ve temiz hava bilincini artırmak için okullarda bazı önlemler almak yeterli olacaktır.
Eylül 1, 2023

Ev Temizliğinde Doğal Malzeme Kullanımı

Ev temizliği yaparken kullanılan kimyasal temizleyicilerin içeriğindeki zararlı maddeler, sürekli maruz kalındığı sürece sağlığınızı tehdit etmektedir. Doğal temizleyiciler ile ev temizliği hem sağlıklı hem de çevre dostu bir seçenektir. Doğal temizleyiciler sağlığınızı korurken, evinizi temiz ve ferah tutmanıza da yardımcı olmaktadır. İşte evinizi doğal temizleyicilerle nasıl temizleyeceğinize dair pratik öneriler:
Ağustos 10, 2023

Sıcak Havalarda Kaliteli Uyku İçin Neler Yapılabilir?

Sıcak havalarda uyku kalitesinin düşmesi, yaygın bir sorundur. Uyku sırasında rahatlamak ve yenilenmek önemlidir, ancak yüksek sıcaklıkta ve nemli havalarda bu pek de mümkün değildir. Sıcak havalarda uyku kalitenizin düşmesi uyandığınızda size halsiz hissettirmektedir. Peki, sıcak havalarda uyku kalitenizi nasıl artırabilirsiniz? Hayatınızda yapacağınız basit düzenlemeler ile geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz. İşte sıcak havalarda daha kaliteli bir uyku için alınabilecek bazı önlemler
Nisan 19, 2023

Açık Havada İçilen Sigaranın, İçmeyen İnsanlara Etkisi Nelerdir?

Açık havada sigara içmek, içen insanlarda olduğu gibi içmeyen insanlar üzerinde de olumsuz etkilere neden olabilir. Bu etkiler, ikinci el duman olarak bilinen birçok zararlı bileşenin yayılmasından kaynaklanır. İkinci el duman, pasif içicilik olarak da adlandırılır ve sigara içmeyen kişilerin solunum yolu, cilt ve gözlerinde çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. İkinci el dumanda nikotin, karbonmonoksit, amonyak, formaldehit, hidrojen siyanür ve polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH) gibi birçok zararlı madde bulunur. Bu maddeler, sigara içen kişinin akciğerlerinde birikir ve zamanla çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir.
Mayıs 24, 2022

Polen Alerjisinden nasıl korunur?

Baharın gelişiyle birlikte polen alerjisi olanların bu sorunlarına çözüm arayışları da başladı. Herkes için dışarıda daha fazla vakit geçirmek anlamına gelen ilk bahar mevsimi, polen alerjinizden dolayı sizin için büyük bir soruna dönüşüyorsa yazımıza mutlaka göz atın.
Ekim 7, 2022

Soğuk Havalarda Evlerimizi Nasıl Havalandırabiliriz?

Havaların daha da soğuduğu bugünlerde artık hepimiz evlerimize kapanmaya, evlerimizde vakit geçirmeye başladık. Evlere geçmenin, soğuk havalarda bizi dışarıdaki etkenlerden koruyarak hastalık ve salgın riskimizi azalttığını düşünürüz. Peki evlerimizdeyken de bu riski taşıyor olduğumuzu biliyor muydunuz?
Mayıs 4, 2023

Karbon Ayak İzini Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Yıllar geçtikçe artan çevre sorunları, dünyadaki biyolojik kapasiteye ciddi zararlar vermektedir. İhtiyaç duyulan biyokapasite öngörülerek, gelecekteki sorunlar ile mücadele edilebilir ve sürdürülebilir bir gelecek düşünülebilir. İhtiyaç duyulan biyokapasite ise karbon ayak izi hesabı sayesinde belirlenebilmektedir.
Eylül 21, 2022

Sonbahar Mevsiminin Etkileri

Sonbahar mevsimini karşıladık hatta ilk ayını bitirdik bile diyebiliriz. Peki eylül ayına girdiğimizden bu yana sonbahar mevsiminin etkilerini ne kadar yaşadık veya bu etkilerin ne olduğunu biliyor muyuz? Bence biliyorsak bile üstünden geçmekte fayda var, hadi hep beraber bir göz atalım.
Mayıs 12, 2023

Hava Kirliliği ile Mücadelede Teknolojik Yeniliklerin Rolü Nedir?

Hava kirliliği insan sağlığına ciddi zararlar veren dünya çapında önemli bir sorundur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kurallarına göre hava kirliliği nedeniyle her yıl tahmini 7 milyon kişi hayatını kaybediyor. Bu sorunlar arasında enerji üretimi, araç egzozları, enerji tüketimi gibi insani operasyonlar yer almaktadır. Hava kirliliğinin insan yaşamına ve doğaya etkileri düşünüldüğünde bu konu ciddi endişeler yaratmaktadır. Çeşitli amaçlara yönelik olarak kullanılan teknolojik yenilikler, bu sorunlar ile mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.
Mayıs 24, 2022

Ofise Dönmeye Hazır Mısınız?

2020 yılının Mart ayında ülkemizde ilk Coivd-19 vakasının görünmesinin ardından tüm şirketler evden çalışma düzenine geçmişti. Geçen süre boyunda aşının bulunması, dünya nüfusunun yoğun şekilde aşılanması ve diğer önlemlerin de olumlu sonuç vermesi sonucunda dünyada ve ülkemizde hızla tamamen normale dönüş süreci başladı.