Şubat 28, 2022

Hava Kirliliğinin Zararları

Sanayileşmenin yaygınlaşması ile beraber sayıları hızla artan üretim tesislerinin havaya saldığı kirlilik, özellikle dünya metropollerinde hava kirliliğine neden olan en büyük etkenlerden birisi.
Eylül 29, 2022

Okulların Açılması ve Tatil Dönüşlerinin Şehre Etkileri

Okulların açılması ile tatilden dönen şehir sakinleri, normal hayatın dinamiğine başladılar bile. İş, okul derken şehir bir hayli kalabalıklaştı ve üzülerek birçok sorunu meydana getirdi diyebiliriz.
Mayıs 24, 2022

Hava Kirliliğinde Limitleri Aştık!

Dünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz yıl yayınladığı hava kalitesi raporuna göre hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilememesi için 1 yıl içinde kirli hava yaşanan günün 35 günü geçmemesi gerekiyor. Türkiye’de ise durum oldukça ciddi. Dünya Sağlık Örgütü’nün 35 gün kuralı şimdiye kadar pek çok ilimizde aşılmış durumda.
Kasım 18, 2022

Kendine İyi Bakmak Ne Demek?

Birçok yer görüp, birçok insanla tanışıp sınırsız aktiviteler yaptığımız süreç bizim yaşamımızdır. Yaşadığımız süre boyunca kendimize ve çevremize iyi bakıp güzel davranmak yaşam kalitemizi artıran etkenlerdendir. Peki kendine iyi bakmak nedir? Gelin bu konuyu inceleyelim.
Mayıs 24, 2022

Polen Alerjisinden nasıl korunur?

Baharın gelişiyle birlikte polen alerjisi olanların bu sorunlarına çözüm arayışları da başladı. Herkes için dışarıda daha fazla vakit geçirmek anlamına gelen ilk bahar mevsimi, polen alerjinizden dolayı sizin için büyük bir soruna dönüşüyorsa yazımıza mutlaka göz atın.
Mayıs 24, 2022

Çocuklarda Bahar Alerjisi nasıl anlaşılır?

Bahar alerjisi yaşam kalitesini düşüren çeşitli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Eğer önlem alınmazsa daha ciddi sağlık sorunlarına da sebep olabilir. Henüz tanı konulmamış ve bahar alerjisi olan çocuklar, içinde bulunduğumuz mevsimden en çok olumsuz etkilenen yaş grubunu oluşturmaktadır. Peki siz çocuğunuzda bahar alerjisi olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?
Kasım 25, 2022

Bağışıklığımızı Nasıl Koruyabiliriz?

Kış döneminin de gelmiş olması ile birlikte sağlığımızı korumamızı sağlayan bağışıklığımız daha fazla saldırı altında ve daha çok güçlenme ihtiyacı duyuyor. Peki bağışıklığımızı nasıl güçlendirebiliriz?
Aralık 2, 2022

Soğuk Hava Olumsuzluklarını Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Soğuk havalara karşı kendimizi korumanın çeşitli yolları var. Gelin bu yollara bir bakalım.
Ekim 28, 2022

Temiz Havanın Sağlığımız İçin Önemi

Temiz havanın sağlığımız için önemini ne kadar biliyoruz ve gerçekten temiz hava aldığımıza emin miyiz?
Mayıs 24, 2022

Ofise Dönmeye Hazır Mısınız?

2020 yılının Mart ayında ülkemizde ilk Coivd-19 vakasının görünmesinin ardından tüm şirketler evden çalışma düzenine geçmişti. Geçen süre boyunda aşının bulunması, dünya nüfusunun yoğun şekilde aşılanması ve diğer önlemlerin de olumlu sonuç vermesi sonucunda dünyada ve ülkemizde hızla tamamen normale dönüş süreci başladı.
Kasım 3, 2022

Soğuk Havalarda Temiz Havaya Erişim

Son günlerde çevremizde fazlaca duyduğumuz ve gördüğümüz yaygın grip belirtileri mevcut. Fakat duyulanlara göre bu grip ve hastalığın süresinin normal gribe göre biraz daha uzun ve etkili olduğu söylenmekte.
Ekim 7, 2022

Soğuk Havalarda Evlerimizi Nasıl Havalandırabiliriz?

Havaların daha da soğuduğu bugünlerde artık hepimiz evlerimize kapanmaya, evlerimizde vakit geçirmeye başladık. Evlere geçmenin, soğuk havalarda bizi dışarıdaki etkenlerden koruyarak hastalık ve salgın riskimizi azalttığını düşünürüz. Peki evlerimizdeyken de bu riski taşıyor olduğumuzu biliyor muydunuz?
Eylül 21, 2022

Sonbaharda Sağlığınız İçin Tavsiyeler

Güzel anılarla bir yaz mevsimini daha geride bırakıyoruz. Artık şehire, okula ve ofise dönüş zamanı. Sonbahar her ne kadar güzel bir mevsim olsa da bazı sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Fakat alacağınız birkaç basit tedbirle yaz dönemindeki enerjinizi bu yeni mevsime de taşıyabilir ve yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.
Kasım 11, 2022

Evcil Hayvan Alerjisinde Ne Yapılmalı?

Evcil hayvanlar artık bizlerin bir aile üyesi sayılabilecek türden canlılardır. Evlerimize aldığımız bu canlılarla güzel zamanlar yaşarken ilerleyen süreçlerde alerjik reaksiyonlar gösterebiliyoruz.
Ekim 21, 2022

Sonbaharı sevdirecek aktiviteler

Sonbaharı sevmek için güzelliklerine bakabilir ya da bu mevsimi daha güzel hale getirmek için çabalayabiliriz. Nasıl mı? Hadi hep beraber bunların ne olduğuna bir göz atalım.
Ağustos 3, 2022

Oda Spreyleri Sağlığa Zararlı mı?

Herkes evinin güzel kokmasını ister ve bunu sağlamak için çeşitli çözümler dener. Bu çözümlerin en yaygın olanları ise oda spreyleri, kokulu mumlar, tütsüler ve kurutulmuş kokulu bitkiler. Bu saydığımız ürünlerin güzel koktuklarına kimsenin bir itirazı olamaz. Peki ya sağlığımıza etkileri üzerine hiç düşündünüz mü?
Ekim 13, 2022

Sonbaharda sık görülen hastalıklar ve önlemleri

Her açıdan bizi büyüleyen sonbahar mevsimi olumsuz birtakım şeyleri de beraberinde getiriyor, toplum içinde sıkça rastlanan dönemsel salgın hastalıklar gibi.
Haziran 28, 2022

Hava Temizleyen Bitkiler

Evlerimizde veya ofislerimizde genellikle dekorasyon amacı ile kullandığımız bitkilerin güzel bir görüntü dışında sunduğu farklı faydaları olduğunu da biliyor muydunuz?  Evde kolayca bakabileceğiniz pek çok bitki, evinizin havasını da temizleyebilir. Peki hangi bitkiler evinizin havasını temizler? Gelin yakından göz atalım.
Mart 20, 2022

Polen Alerjisi nedir?

Polenler rüzgar akımlarının etkisiyle uzun mesafelere taşınabilen ve atmosferde yer alan dış ortam antijenleridir. Mevsimsel alerjenler olarak nitelendirilmekle birlikte havada uzun süre kalabilmeleri nedeniyle yıl boyu etkili olabilirler. Halk arasında çiçek tozları olarak da bilinen polenlerin kaynağını ağaç, çayır ve otsu bitkilerin çiçekleri oluşturmaktadır. Bunlar solunum yolu ile vücudumuza girerek kişilerin klinik olarak duyarlanmasına neden olan önemli antijenlerdir.
Eylül 21, 2022

Sonbahar Mevsiminin Etkileri

Sonbahar mevsimini karşıladık hatta ilk ayını bitirdik bile diyebiliriz. Peki eylül ayına girdiğimizden bu yana sonbahar mevsiminin etkilerini ne kadar yaşadık veya bu etkilerin ne olduğunu biliyor muyuz? Bence biliyorsak bile üstünden geçmekte fayda var, hadi hep beraber bir göz atalım.